Przewodnik

Przewodnik

Costa Blanca jest miejscem, gdzie żaden turysta nie może narzekać na nudę. Oferta jest bardzo różnorodna, począwszy na atrakcjach sportowych a skończywszy na wyjątkowych parkach rozrywki.


Alicante - jest jednym z najsłynniejszych kurortów wypoczynkowych na Costa Blanca oraz jednym z najważniejszych portów hiszpańskich na Morzu Śródziemnym.

Znane jest ze swoich pięknych, piaszczystych plaż oraz słynnej promenady wysadzanej palmami Explanda de España. Wyjątkowe położenie tego miasta, między górami a morzem sprawia iż Alicante można nazwać magicznym miejscem. Natomiast jego fantastyczny śródziemnomorski klimat zapewnia nam wspaniałą pogodę charakteryzującą się wiecznym słońcem i wysokimi temperaturami.

Malownicza architektonicznie stara część miasta, nowoczesna przystań jachtowa oraz współczesne dzielnice handlowe sprawiają ,iż śmiało możne powiedzieć, że Alicante, to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie bowiem łączy ono w sobie historię i tradycje z nowoczesnym stylem.

Przyjeżdżający tu na wakacje studenci nie mogą narzekać na brak atrakcji , gdyż wieczorami i nocą Alicante zamienia się w jedno z najważniejszych punktów imprezowych na Costa Blanca, gdzie do białego rana bawią się zarówno tubylcy, jak i turyści.

Będąc w Alicante nie można nie zobaczyć plaży San Juan bowiem jest ona powszechnie uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Hiszpanii.

TERRA NATURA

Terra Natura jest usytuowane w Benidormie. Jest to miejsce, gdzie można poznać ekosystemy i cywilizacje z różnych części planety - Ameryki, Azji, Europy.


Terra Natura podzielona jest na części, a w każdej z nich obecny jest inny element: ogień (Pangea), powietrze (Ameryka), ziemia (Azja) i woda (Europa). Na 32 hektarach powierzchni rozmieszczona są reprodukcje środowisk. Znajduje się tam około 1 500 zwierząt, ponad 200 różnych gatunków. Zwierzęta żyją swobodnie, dzięki czemu zwiedzający mają z nimi bezpośredni kontakt.
Prócz tego park zapewnia liczne restauracje i różnorodna ofertę rzemieślniczą.

TERRA MITICA

Terra Mitica (również w Benidormie) to jedyny taki park tematyczny w Europie.


Głównym wątkiem jest kultura i historia Grecji, Rzymu, antycznego Egiptu, Iberii oraz różnych wysp. Jedna z najciekawszych atrakcji jest największa w Europie kolejka górska z drewna. Poza tym możliwy jest lot Fenixem (spadek z 60 metrów w dół). Atmosferze niezwykle sprzyjają liczne spektakle taneczne, magia, turnieje średniowieczne oraz bogata baza gastronomiczna i handlowa.

Golf

Mówiąc o rozrywkach Costa Blanca nie sposób nie wspomnieć o golfie.


Jest tu około 13 pól golfowych najwyższej klasy. Prócz szerokiej ofert wynajmowanego sprzętu są miejsca dla początkujących oraz szkoły gry w golfa. W północnej części Białego Wybrzeża znajdują się takie klubu golfowe jak: Sella w Deni, klub golfowy w Javea oraz najstarszy w prowincji klub Ifach w Benissa. Południowa część Costa Blanca to największe skupisko pól golfowych, z których najbardziej znane są: Villamartin w Orihuela, klub Las Ramblas oraz klub Real Campoamor.

FIESTAS

Costa Blanca to miejsce wyróżniające się licznymi fiesta- świętami. Podróżnych nie powinien dziwić widok kolorowych kostiumów, zgiełk na ulicach, muzyka, ogień, arkabuz, proch strzelniczy czy procesje i pielgrzymki.


Najbardziej znana pielgrzymka wiedzie do klasztoru Santa Faz (Święte Oblicze). Odbywa się w pierwszy czwartek po Niedzieli Wielkanocnej i gromadzi tysiące pielgrzymów, kierujących się do miasta San Juan. Towarzyszy temu wydarzeniu niezwykły kiermasz w bliskiej okolicy.
Obchody święta San Pascual Bailon związane są z pielgrzymka do Orito, położonego niedaleko Monforte del Cid.

Wyjątkowo obchodzony na Białym Wybrzeżu jest Wielki Tydzień. Odbywają się tu procesje, z których najbardziej znane odbywają się w Orihuela (tradycja związana z "diablicą" z Bussy, która nie ma wstępu do świątyń chrześcijańskich), Crevillente (procesje z rzeźbami Mariano Benlliure i towarzyszącymi śpiewami chórów, które wykonują pieśni religijne z XVII i XVIII wieku), Alicante (procesja w Wieka Środę z dzielnicy Santa Gruz- Święty Krzyż).

Las Hogueras (Święto Ognia) to bodaj najhuczniej obchodzone święto Costa Blanca. Trwa od 20 do 24 czerwca i jest uroczystością z okazji nadejścia lata. Ulice i place Alicante stają się na ten czas miejscem zabawy, kolorów, muzyki oraz humorystycznych monumentów zwanych "hogueras", które w finałowym momencie, w Noc Ognia 24 czerwca, zostają spalone.

W ponad pięćdziesięciu miastach Białego Wybrzeża obchodzi się święto Mauretanów i Chrześcijan. Odtwarzane są wówczas historyczne bitwy średniowiecza i epoki nowożytnej. Są także defilady wojsk oraz walki rusznikarzy.

Kuchnia

Kultura gastronomiczna Costa Blanca ukształtowana została w dużej mierze przez przeszłość mauretańską i rolniczą regionu, ale również nie można zapomnieć o korzeniach śródziemnomorskich.

 
Do najbardziej typowych przystawek należą wyroby peklowane (tuńczyk lub pelamida, z których przygotowuje się tradycyjne "bulls" i "mojamę"), wyroby garmażeryjne ("butifarra", "langaniza", "blanquet"- biała kiełbasa) oraz "ninxos" czyli małe pizze z pisto lub szpinakiem.
 
Do tradycyjnych górskich dań należy bez wątpienia "gazpacho" (mięso myśliwskie) oraz "bollit" z boćwiny, ziemniaków, fasolki i cebuli.
 
Spośród potraw rybnych należy wymienić "suguet de peix"- zupę ze skalistej ryby oraz słynne danie z dorsza- "borreta".
Ryż, ważny produkt kuchni Costa Blanca, jest składnikiem "arros amb fassols i naps" podawany z fasolką i brukwią. Może być także podawany z rozlanym na wierzchu jajkiem.
 
Najbardziej popularne desery w tym regionie to chleb figowy, który jest głównym deserem pielgrzymów oraz "turrony" i lody przygotowywane przez miejscowych rzemieślników z Jijona. Polecane są także obwarzanki anyżowe, pierożki z manioku oraz ciasto z serem.
 
Mówiąc o kuchni należy wspomnieć o winach i innych trunkach alkoholowych. Spośród słodkich win wyróżnia się Moszkalet, białe wina z Marina Alta oraz Fondijon z Vinalopo. Tamtejsze czerwone wina są mocne i krzepkie, maja wysoką zawartość alkoholu. Najbardziej typowe likiery to Anyz Paloma, likier kawowy z Alcoy, Cantueso i Herbero przygotowywane ziół aromatycznych.

Baza hotelowa i inne usługi

Jedną z największych atrakcji Costa Blanca są liczne plaże (212 km). Łagodny klimat (średnia roczna temperatura 17 stopni C), stała kontrola sanitarna i środowiskowa sprzyjają korzystaniu ze zróżnicowanej oferty nadmorskiej regionu.

 
Ponadto plaże są wyposażone w niezbędne elementy dla niepełnosprawnych, punkty sanitarne i pierwszej pomocy, prysznice, punkty bibliotekarskie, parkingi, telefony, restauracje i inne usługi rekreacyjne. Miejsca do kąpieli są bardzo dobrze oznaczone w miastach i na drogach dojazdowych oraz autostradach. Warto zauważyć, że plaże Costa Blanca otrzymały 48 Niebieskich Flag, które są przyznawane przez Federacje Europejską za Ochronę Środowiska.

Costa Blanca spełnia wszystkie warunki dla turysty: ma wspaniały klimat, strategiczne położenie geograficzne oraz długą historię hotelarską. Jest tu ponad 250 hoteli z ponad 50 tysiącami miejsc. Każdy turysta znajdzie na pewno miejsce dla siebie o różnym standardzie i za dogodne warunki finansowe.

Sektor przemysłowy i komercyjny jest najbardziej rozwijającym się sektorem na Białym Wybrzeżu. Ogromną transformacje przeszedł sektor rolniczy, znany głównie z wina, owoców sadowych (np. górskie czereśnie), lodów oraz różnych przypraw. Ponadto istnieje tu rozwinięty sektor ekonomiczny, do którego zaliczyć można produkcję obuwia, mebli, tekstyliów, zabawek i marmurów. Costa Blanca może poszczycić się świetnym zapleczem industrialnym, instytutami technologicznymi i licznymi firmami pomocniczymi.

Komunikacja

Połączenia między Costa Blanca a reszta kraju i całą Europą są znakomite - mowa tu zarówno o drodze lądowej jak i powietrznej.


Lotnisko Alicante, znajdujące się pomiędzy Alicante a Elche, przyjmuje rocznie ponad 8 milionów pasażerów. Jest siódmym, co do wielkości, lotniskiem w Hiszpanii.

Sieć dróg łączy północ regionu z południem. Łączy się także z autostradami całej Hiszpanii oraz Europy.

Port w Alicante jest jednym z najważniejszych portów w całej śródziemnomorskiej Hiszpanii. Jego strategiczne położenie w centrum miasta i bogate zaplecze rozrywkowe powodują, że jest miejscem docelowym wielu krążowników i łodzi sportowych. Stałe połączenia z wyspami (między innymi z Wyspami Balearskimi) oferuje post w Deni.

Kolej łączy Costa Blanca z Madrytem już od XIX wieku. Jest rozbudowana i na wysokim poziomie.
Środkiem lokomocji i atrakcją turystyczną zarazem jest kolejka żelazna (Cytrynowy Express, Nocny Pociąg, Kolejka Piechur).

Żródło przewodnik  swiatpodróży.pl